dr hab. Mikołaj Zgółka

Studiował na uczelniach w Polsce, Szwajcarii i w Niemczech. Jako solista i kameralista zdobywał nagrody w konkursach krajowych i międzynarodowych. W swojej działalności artystycznej koncentruje się na wykonawstwie historycznym, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki skrzypcowej przełomu XVII i XVIII wieku, muzyki kameralnej drugiej połowy wieku XVIII oraz wczesnoromantycznej.

Jest członkiem Dresdner Festspieleorchester (Niemcy), Anima Eterna Brugge (Belgia), Wrocławskiej Orkiestry Barokowej oraz Wrocław Baroque Ensemble. Współpracował z wieloma zespołami muzyki dawnej w Polsce i za granicą, takimi jak Bach Collegium Japan, Collegium Musicum Stuttgart, Berlin Baroque czy Gabrieli Consort & Players. Nawiązał regularną współpracę z Narodowym Forum Muzyki im. W. Lutosławskiego we Wrocławiu, także jako solista. Jest ponadto koncertmistrzem i współzałożycielem polsko-niemieckiego zespołu Pohlnische Capelle, którego działalność koncentruje się na odtwarzaniu kultury i muzyki dworu saskiego w Dreźnie i Warszawie.

Artysta brał udział w kilkudziesięciu nagraniach zrealizowanych dla Polskiego Radia oraz takich wydawnictw fonograficznych, jak Deutsche Grammophon (pod dyr. Krystiana Zimermana), APARTÉ, Accent, Naxos, CD Accord, DUX. W roku 2019 ukazał się jego album z premierowymi nagraniami sonat skrzypcowych Carla Höckha, uhonorowany Pizzicato Supersonic Award 2019 (Luksemburg) oraz nominacją International Classical Music Awards 2020. W roku 2020 nakładem wydawnictwa CD Accord oraz Narodowego Forum Muzyki ukazało się premierowe nagranie kwartetów smyczkowych Józefa Elsnera – Trois quatuors du meilleur goût polonois op. 1.Mikołaj Zgółka jest doktorem habilitowanym sztuki i prowadzi klasę skrzypiec historycznych oraz altówki historycznej w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Wykłada także przedmioty teoretyczne, m.in. dotychczas nieobecną w szkolnictwie wyższym retorykę muzyczną. Od 2019 roku pełni funkcję dyrektora Instytutu Instrumentalistyki uczelni. W 2022 roku odznaczony medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Artysta koncertuje na instrumencie autorstwa Aegidiusa Kloza z 1793 roku oraz Antonio Stradivariego (kopia Marco Minozzi 2022).

dr hab. Mikołaj Zgółka

Kalendarz


Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/bernoiseze/ftp/mikolajzgolka/cache/templates_c/73ceacbcae11b9a1192de55e225c048608178218_0.file.footer.smarty.php on line 78