dr hab. Mikołaj Zgółka

Studiował na uczelniach w Polsce, Szwajcarii i w Niemczech. Jako solista i kameralista zdobywał nagrody w konkursach krajowych i międzynarodowych. W swojej działalności artystycznej koncentruje się na wykonawstwie historycznym, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki skrzypcowej przełomu XVII i XVIII wieku, muzyki kameralnej drugiej połowy wieku XVIII oraz wczesnoromantycznej.

Koncertował w niemal wszystkich krajach europejskich. Współpracował, także jako koncertmistrz bądź kameralista, z wieloma zespołami muzyki dawnej w Polsce i za granicą, takimi jak Collegium Musicum Stuttgart, Berlin Baroque, Orchester für Alte Musik Vorpommern, Allegria Musicale, Gabrieli Consort & Players, Dresdner Festspielorchester, Anima Eterna.

 

Nawiązał regularną współpracę z Narodowym Forum Muzyki im. W. Lutosławskiego we Wrocławiu, także jako solista. Jest ponadto koncertmistrzem i współzałożycielem polsko-niemieckiego zespołu Neue Pohlnische Capelle, którego działalność koncentruje się na odtwarzaniu kultury i muzyki dworu saskiego w Dreźnie i Warszawie.


Artysta brał udział w kilkudziesięciu nagraniach zrealizowanych dla Polskiego Radia oraz takich wydawnictw fonograficznych, jak Dux, CD Accord, NFM Recordings i Deutsche Grammophon. W roku 2019 ukazał się jego album z premierowymi nagraniami sonat skrzypcowych Carla Höckha, uhonorowany Pizzicato Supersonic Award 2019 (Luksemburg) oraz nominacją International Classical Music Awards 2020. W roku 2020 roku nakładem wydawnictwa CD Accord oraz Narodowego Forum Muzyki ukazało się premierowe nagranie kwartetów smyczkowych Józefa Elsnera – Trois quatuors du meilleur goût polonois op. 1.

 

Mikołaj Zgółka jest doktorem habilitowanym sztuki i prowadzi klasę skrzypiec historycznych w Akademii Muzycz¬nej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Od 2019 roku pełni funkcję dyrektora Instytutu Instrumentalistyki tejże uczelni. Otrzymuje zaproszenia na konferencje, ma w swym dorobku szereg publikacji naukowych. W roku 2020 został stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W 2022 roku  odznaczony Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Artysta koncertuje na instrumencie Aegidiusa Kloza z 1793 roku oraz na kopii skrzypiec Giovanniego Paola Magginiego z 1629 roku, wykonanej przez Krzysztofa Krupę.


dr hab. Mikołaj Zgółka
Mikołaj Zgółka

Mikołaj Zgółka

VIORATORIA

Poznaj szczegóły